Module: IGBT
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
APTGT200TL60G
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: APTGT200TL60G
Specification for Module: IGBT
| Case | SP6C |
| Electrical mounting | screw, FASTON connectors |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | diode/transistor |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Technology | Trench, Field Stop |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 400A |
| Topology | three-level inverter; single-phase |
| Collector current | 200A |