Module: IGBT
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
APTGT400DA120G
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: APTGT400DA120G
Specification for Module: IGBT
| Case | SP6C |
| Electrical mounting | screw, FASTON connectors |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | diode/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Technology | Trench, Field Stop |
| Application | motors |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 800A |
| Topology | boost chopper |
| Collector current | 400A |