Module: IGBT
Multiples:
19.0
Minimum quantity:
19.0
Product code:
APTGT50DDA60T3G
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: APTGT50DDA60T3G
Specification for Module: IGBT
| Case | SP3F |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | diode/transistor |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Technology | Trench, Field Stop |
| Application | motors |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 100A |
| Topology | NTC thermistor, boost chopper x2 |
| Collector current | 50A |