Module: IGBT
Multiples:
6.0
Minimum quantity:
6.0
Product code:
APTGT50H170TG
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: APTGT50H170TG
Specification for Module: IGBT
| Case | SP4 |
| Electrical mounting | FASTON connectors, soldering |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | transistor/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.7kV |
| Technology | Trench, Field Stop |
| Application | motors |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 100A |
| Topology | H-bridge, NTC thermistor |
| Collector current | 50A |