Module: IGBT
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
APTGT50TDU170PG
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: APTGT50TDU170PG
Specification for Module: IGBT
| Case | SP6P |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | common emitter, transistor/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.7kV |
| Technology | Trench, Field Stop |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 100A |
| Topology | IGBT x6 |
| Collector current | 50A |