Module: IGBT
Multiples:
6.0
Minimum quantity:
6.0
Product code:
APTGT750U60D4G
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: APTGT750U60D4G
Specification for Module: IGBT
| Case | D4 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | single transistor |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Technology | Trench, Field Stop |
| Application | motors |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 1kA |
| Collector current | 750A |