Module: IGBT
Multiples:
19.0
Minimum quantity:
19.0
Product code:
APTGT75A60T1G
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: APTGT75A60T1G
Specification for Module: IGBT
| Case | SP1 |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | transistor/transistor |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Technology | Trench, Field Stop |
| Application | motors |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 140A |
| Topology | NTC thermistor, IGBT half-bridge |
| Collector current | 75A |