Module: IGBT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
APTGTQ100H65T3G
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: APTGTQ100H65T3G
Specification for Module: IGBT
| Case | SP3F |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | transistor/transistor |
| Max. off-state voltage | 650V |
| Technology | Trench, Field Stop |
| Application | motors |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 200A |
| Topology | NTC thermistor, H-bridge |
| Collector current | 60A |