Module: IGBT
Multiples:
3.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
APTLGT400A608G
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: APTLGT400A608G
Specification for Module: IGBT
| Output current | 400A |
| Mounting | pin header, screw |
| Supply voltage | 4.5...5.5V DC |
| Case | LP8 |
| Integrated circuit features | integrated DC-DC converter |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Technology | NPT, Trench, Field Stop |
| Application | motors, for UPS, SMPS |
| Topology | IGBT half-bridge |
| Frequency | 45kHz |
| Kind of output | IGBT driver |
| Voltage class | 600V |