PMIC; DC/DC converter; Uoper: 2.7÷50V; Uout: 2.7÷50V; DFN8; boost
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AS1340A-BTDT-10
Manufacturer: AMS
Manufacturer code: AS1340A-BTDT-10
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uoper: 2.7÷50V; Uout: 2.7÷50V; DFN8; boost
| Output current | 30mA |
| Mounting | SMD |
| Case | DFN8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Frequency | 1MHz |
| Input voltage | 2.7...50V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |