IC: power switch; high-side; 2.8A; Channels: 1; N-Channel; SMD; DPAK
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
AUIPS6031RTRL
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: AUIPS6031RTRL
Product downloads
Specification for IC: power switch; high-side; 2.8A; Channels: 1; N-Channel; SMD; DPAK
| Output current | 2.8A |
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Kind of package | reel |
| Number of channels | 1 |
| Technology | Classic PROFET |
| Application | automotive industry |
| Power dissipation | 2.5W |
| On-state resistance | 60mΩ |
| Kind of output | N-Channel |
| Kind of integrated circuit | high-side |