IC: power switch; high-side; 7A; Channels: 1; N-Channel; SMD; 1.25W
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AUIPS6041STRL
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for IC: power switch; high-side; 7A; Channels: 1; N-Channel; SMD; 1.25W
| Output current | 7A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 6...28V DC |
| Case | D2PAK-5 |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Number of channels | 1 |
| Technology | HITFET® |
| Power dissipation | 1.25W |
| On-state resistance | 130mΩ |
| Output voltage | 6...37V |
| Kind of output | N-Channel |
| Kind of integrated circuit | high-side |