IC: power switch; USB switch,high-side; 1.3A; Channels: 1; SMD
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BD2232G-GTR
Manufacturer: ROHM SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: BD2232G-GTR
Product downloads
Specification for IC: power switch; USB switch,high-side; 1.3A; Channels: 1; SMD
| Output current | 1.3A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.7...5.5V DC |
| Case | SSOP5 |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| On-state resistance | 100mΩ |
| Kind of output | N-Channel |
| Kind of integrated circuit | high-side, USB switch |
| Active logical level | high |
| Max operating temperature | 85°C |