IC: power switch; SMD
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BD22641G-MTR
Manufacturer: ROHM SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: BD22641G-MTR
Product downloads
Specification for IC: power switch; SMD
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.7...5.5V |
| Case | SSOP5 |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Number of channels | 1 |
| Protection | over current, overheating, undervoltage |
| On-state resistance | 270mΩ |
| Kind of output | N-Channel |
| Kind of integrated circuit | high-side |
| Active logical level | high |
| Max operating temperature | 105°C |