IC: power switch; SMD
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BD6529GUL-E2
Manufacturer: ROHM SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: BD6529GUL-E2
Product downloads
Specification for IC: power switch; SMD
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMD |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Operating temperature | -25...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Number of pins | 6 |
| On-state resistance | 100mΩ |
| Kind of output | N-Channel |
| Kind of integrated circuit | load switch |
| Max operating temperature | 85°C |