Triac
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BTA408X-1000C0T,127
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BTA408X-1000C0T,127
Specification for Triac
| Mounting | THT |
| Case | TO220FP |
| Kind of package | tube |
| Max. off-state voltage | 1kV |
| Max. load current | 8A |
| Gate current | 35mA |
| Features of semiconductor devices | high temperature, sensitive gate |
| Technology | 3Q, Hi-Com |
| Max. forward impulse current | 100A |