Triac
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BTA420-800BT,127-1
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BTA420-800BT,127
Specification for Triac
| Mounting | THT |
| Case | TO220AB |
| Kind of package | tube |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Max. load current | 20A |
| Gate current | 50mA |
| Features of semiconductor devices | sensitive gate, high temperature |
| Technology | 3Q, Hi-Com |
| Max. forward impulse current | 200A |