IC: power switch; low-side; 5A; Channels: 1; N-Channel; SMD; HITFET®
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BTF3035EJXUMA1
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: BTF3035EJXUMA1
Product downloads
Specification for IC: power switch; low-side; 5A; Channels: 1; N-Channel; SMD; HITFET®
| Output current | 5A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3...5.5V DC |
| Case | PG-TDSO-8-31 |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Technology | HITFET® |
| Turn-on time | 1.35µs |
| Power dissipation | 1.75W |
| On-state resistance | 32mΩ |
| Output voltage | 40V |
| Kind of output | N-Channel |
| Turn-off time | 2µs |
| Kind of integrated circuit | low-side |