IC: power switch; low-side; 2A; Channels: 1; N-Channel; SMD; DPAK
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
BTS3104SDRATMA1
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: BTS3104SDRATMA1
Product downloads
Specification for IC: power switch; low-side; 2A; Channels: 1; N-Channel; SMD; DPAK
| Output current | 2A |
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Kind of package | reel |
| Number of channels | 1 |
| Technology | HITFET® |
| On-state resistance | 323mΩ |
| Output voltage | 60V |
| Kind of output | N-Channel |
| Kind of integrated circuit | low-side |