IC: power switch; high-side; 11A; Channels: 1; N-Channel; THT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BTS432E2
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: BTS432E2
Product downloads
Specification for IC: power switch; high-side; 11A; Channels: 1; N-Channel; THT
| Output current | 11A |
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 4.5...42V DC |
| Case | TO220-5 |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Number of channels | 1 |
| Technology | High Current PROFET |
| Output voltage | 4.5...42V |
| Kind of output | N-Channel |
| Kind of integrated circuit | high-side |