IC: power switch; high-side switch; 3A; Channels:1; N-Channel; SMD
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BTS5045-1EJA
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for IC: power switch; high-side switch; 3A; Channels:1; N-Channel; SMD
| Output current | 3A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 5...28V DC |
| Case | PG-DSO-8 |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Number of channels | 1 |
| Technology | PROFET™+ 12V |
| Power dissipation | 1.9W |
| On-state resistance | 90mΩ |
| Kind of output | N-Channel |
| Kind of integrated circuit | high-side |