IC: power switch; SMD
Multiples:
2000.0
Minimum quantity:
2000.0
Product code:
BV1LB045FPJ-CE1
Manufacturer: ROHM SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: BV1LB045FPJ-CE1
Product downloads
Specification for IC: power switch; SMD
| Output current | 2.4A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3...5.5V |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Number of channels | 1 |
| Protection | over current, overheating, undervoltage |
| Number of pins | 4 |
| On-state resistance | 137mΩ |
| Kind of integrated circuit | low-side |
| Max operating temperature | 150°C |