Product code: CFB400W-48S24
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CFB400W-48S24
  • Output current
  • Mounting
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 400W; Uin: 18÷75V; 24VDC; Iout: 16.7A; 220g; 230kHz
Output current 16.7A
Mounting THT
Operating temperature -40...100°C
Protection anti-overload, voltage drop, overheating
Output voltage 24V DC
Insulation voltage 1.5kV
Efficiency 90%