Product code: CFB750-300S48N-CMFD
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CFB750-300S48N-CMFD
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 750W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, overheating, short circuit protection, voltage drop
Output voltage 48V DC
Insulation voltage 3kV
Efficiency 90%
Number of outputs 1
Switching frequency 200kHz