Product code: CFM06S240-E
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CFM06S240-E
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Electrical connection
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: AC/DC; 6W; Uout: 24VDC; Iout: 250mA; 83%; Mounting: PCB
Output current 250mA
Mounting PCB
Power 6W
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overload, short circuit protection
Output voltage 24V DC
Insulation voltage 3kV
Efficiency 83%
Electrical connection THT
Switching frequency 70kHz