Product code: CFM12S050-E
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CFM12S050-E
Product downloads
Specification for Converter: AC/DC; 12W; Uout: 5VDC; Iout: 2A; 80%; Mounting: PCB; 3kV
Output current 2A
Mounting PCB
Power 12W
Operating temperature -40...75°C
Protection anti-overload, short circuit protection
Output voltage 5V DC
Insulation voltage 3kV
Efficiency 80%
Electrical connection THT
Switching frequency 65kHz