Product code: CFM61S120
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CFM61S120
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Electrical connection
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: AC/DC; 60W; Uout: 12VDC; Iout: 5A; 88%; Mounting: PCB; 3kV
Output current 5A
Mounting PCB
Power 60W
Operating temperature -30...70°C
Protection short circuit protection
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 3kV
Efficiency 88%
Electrical connection THT
Switching frequency 65kHz