Product code: CHB100W-48S24
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CHB100W-48S24
  • Output current
  • Mounting
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Additional functions
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 100W; Uin: 18÷75V; 24VDC; Iout: 4.17A; 95g; 250kHz
Output current 4.17A
Mounting THT
Operating temperature -40...100°C
Protection short circuit protection, anti-overvoltage
Body dimensions 57.9x61x12.7mm
Output voltage 24V DC
Additional functions adjustable output current level
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 89%
Number of outputs 1
Switching frequency 250kHz