Product code: CHB150W-24S12
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CHB150W-24S12
  • Number of outputs
  • Switching frequency
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 150W; Uin: 9÷39V; 12VDC; Iout: 12.5A; 112g; 250kHz
Output current 12.5A
Mounting THT
Power 150W
Operating temperature -40...100°C
Protection short circuit protection, anti-overvoltage, overheating
Output voltage 12V DC
Additional functions adjustable output current level
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 88%
Number of outputs 1
Switching frequency 250kHz