Product code: CHB150W8-36S24
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CHB150W8-36S24
  • Protection
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Input voltage
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 150W; Uin: 9÷75V; 24VDC; Iout: 6.25A; 109g; 200Hz
Output current 6.25A
Mounting THT
Power 150W
Operating temperature -40...100°C
Protection short circuit protection, anti-overvoltage, overheating
Body dimensions 57.9x61x12.7mm
Output voltage 24V DC
Input voltage 9...75V DC
Additional functions adjustable output current level
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 89%