Product code: CHB200W-48S24
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CHB200W-48S24
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 200W; Uin: 18÷75V; 24VDC; Iout: 8.3A; 114g; 250kHz
Output current 8.3A
Mounting THT
Operating temperature -40...100°C
Protection short circuit protection, anti-overvoltage, overheating
Output voltage 24V DC
Additional functions adjustable output current level
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 88%
Number of outputs 1
Switching frequency 250kHz