Product code: CHB300W-110S05
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CHB300W-110S05
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Additional functions
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Conform to the norm
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 300W; Uin: 43÷160V; 5VDC; Iout: 60A; 114g; 300kHz
Output current 60A
Mounting THT
Power 300W
Operating temperature -40...100°C
Protection short circuit protection, anti-overvoltage, overheating
Body dimensions 57.9x61x12.7mm
Output voltage 5V DC
Additional functions adjustable output current level
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 88%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 300kHz