Product code: CHB300W-110S12
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CHB300W-110S12
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Protection
  • Body dimensions
  • Number of outputs
  • Conform to the norm
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 300W; Uin: 43÷160V; 12VDC; Iout: 25A; 114g; 300kHz
Output current 25A
Mounting THT
Power 300W
Operating temperature -40...100°C
Protection short circuit protection, anti-overvoltage, overheating
Body dimensions 57.9x61x12.7mm
Output voltage 12V DC
Additional functions adjustable output current level
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 90%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 300kHz