Product code: CHB300W-48S28
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CHB300W-48S28
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Protection
  • Body dimensions
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 300W; Uin: 18÷75V; 28VDC; Iout: 10.7A; 114g; 220kHz
Output current 10.7A
Mounting THT
Power 300W
Operating temperature -40...100°C
Protection short circuit protection, anti-overvoltage, overheating
Body dimensions 57.9x61x12.7mm
Output voltage 28V DC
Additional functions adjustable output current level
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 89.5%
Number of outputs 1
Switching frequency 220kHz