Product code: CHB350-24S28
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CHB350-24S28
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 350W; Uin: 18÷36V; 28VDC; Iout: 12.5A; 114g; 330kHz
Output current 12.5A
Mounting THT
Operating temperature -40...100°C
Protection short circuit protection, anti-overvoltage, overheating
Output voltage 28V DC
Additional functions adjustable output current level
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 90.5%
Number of outputs 1
Switching frequency 330kHz