Product code: CHB350-24S3V3
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CHB350-24S3V3
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 350W; Uin: 18÷36V; 3.3VDC; Iout: 70A; 114g; 300kHz
Output current 70A
Mounting THT
Operating temperature -40...100°C
Protection short circuit protection, anti-overvoltage, overheating
Output voltage 3.3V DC
Additional functions adjustable output current level
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 88%
Number of outputs 1
Switching frequency 300kHz