Product code: CHB75W-24S24
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CHB75W-24S24
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Protection
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Input voltage
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 75W; Uin: 9÷36V; 24VDC; Iout: 3.12A; 94g; 300kHz
Output current 3.12A
Mounting THT
Power 75W
Operating temperature -40...100°C
Protection short circuit protection, anti-overvoltage
Body dimensions 57.9x61x12.7mm
Output voltage 24V DC
Input voltage 9...36V DC
Additional functions adjustable output current level
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 84%
Number of outputs 1
Switching frequency 300kHz