Wire; Clean Cable; stranded; Cu; 4x6mm2; blue; 450/750V; Class:5
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CLEAN-CABLE4X6.00
Manufacturer:
Manufacturer code:
Specification for Wire; Clean Cable; stranded; Cu; 4x6mm2; blue; 450/750V; Class:5
| Operating temperature | -40...90°C |
| Core structure | stranded |
| Kind of core | Cu |
| Outer insulation material | cross-linked polyethylene |
| Cable features | halogen free |
| Number of cores | 4 |
| Resistance to | moisture, water, water immersion |
| Kind of wire | Clean Cable |
| Rated voltage | 450/750V |
| Cable external diameter | 15.8mm |
| Core section | 6mm<sup>2</sup> |
| Insulation colour | blue |
| Cable application | to power the submersible deep-well pump |
| Type of wire | mains |
| Shield structure | unshielded |
| Core marking | coloured |
| Flexibility class | 5 |