Product code: CQB50W12-72S12
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CQB50W12-72S12
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Input voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Conform to the norm
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 50W; Uin: 14÷160V; 12VDC; Iout: 4.2A; 61.5g; 240kHz
Output current 4.2A
Mounting THT
Power 50W
Operating temperature -40...105°C
Protection anti-overload, over current, short circuit protection
Body dimensions 57.9x36.8x12.7mm
Output voltage 12V DC
Input voltage 14...160V DC
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 86%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 240kHz