Product code: CQB50W8-36S12-CMFC
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CQB50W8-36S12-CMFC
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 50W
Output current 4.17A
Mounting THT
Power 50W
Operating temperature -40...105°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, overheating, short circuit protection
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 90%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 200kHz