Product code: CQB50W8-36S12N
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CQB50W8-36S12N
  • Protection
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Input voltage
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 50W; Uin: 9÷75V; 12VDC; Iout: 4.17A; 66g; 200kHz
Output current 4.17A
Mounting THT
Power 50W
Operating temperature -40...105°C
Protection anti-overload, over current, short circuit protection
Body dimensions 57.9x36.8x12.7mm
Output voltage 12V DC
Input voltage 9...75V DC
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 90%
Number of outputs 1
Conform to the norm EN 50155
Switching frequency 200kHz