Product code: CQB75-300S24
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CQB75-300S24
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Protection
  • Body dimensions
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 75W; Uin: 180÷450V; 24VDC; Iout: 3.12A; 61g; 300kHz
Output current 3.12A
Mounting THT
Power 75W
Operating temperature -40...105°C
Protection anti-overload, overheating, short circuit protection, voltage drop
Body dimensions 57.9x36.8x12.7mm
Output voltage 24V DC
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 90%
Number of outputs 1
Switching frequency 300kHz