Integrated circuit: electric energy meter; AFE; SPI,UART; QFN24
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CS5480-INZ
Manufacturer: CIRRUS LOGIC
Manufacturer code: CS5480-INZ
Specification for Integrated circuit: electric energy meter; AFE; SPI,UART; QFN24
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3...3.6V DC |
| Case | QFN24 |
| Type of integrated circuit | electric energy meter |
| Integrated circuit features | delta-sigma |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 3 |
| Interface | SPI, UART |
| Maximum output current | 100mA |
| Input impedance | 2MΩ |
| Measurement accuracy | 0.1% |
| Kind of integrated circuit | AFE |