IC: SRAM memory; 1MbSRAM; 128kx8bit; DFN8; -40÷85°C; serial; 40MHz
Multiples:
308.0
Minimum quantity:
308.0
Product code:
CY14B101Q2-LHXI
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: CY14B101Q2-LHXI
Product downloads
Specification for IC: SRAM memory; 1MbSRAM; 128kx8bit; DFN8; -40÷85°C; serial; 40MHz
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.7...3.6V DC |
| Case | DFN8 |
| Type of integrated circuit | SRAM memory |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | in-tray |
| Number of pins | 8 |
| Frequency | 40MHz |
| Kind of memory | NV SRAM |
| Kind of interface | serial |
| Memory organisation | 128kx8bit |
| Max operating temperature | 85°C |