IC: SRAM memory; 8MbSRAM; 512kx16bit; 45ns; TSOP54 II; parallel
Multiples:
540.0
Minimum quantity:
540.0
Product code:
CY14B108N-ZSP45XI
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: CY14B108N-ZSP45XI
Product downloads
Specification for IC: SRAM memory; 8MbSRAM; 512kx16bit; 45ns; TSOP54 II; parallel
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.7...3.6V DC |
| Case | TSOP54 II |
| Type of integrated circuit | SRAM memory |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | in-tray |
| Kind of memory | NV SRAM |
| Kind of interface | parallel |
| Access time | 45ns |
| Memory organisation | 512kx16bit |
| Max operating temperature | 85°C |