IC: SRAM memory; 256kbSRAM; 32kx8bit; 45ns; SSOP48; parallel
Multiples:
30.0
Minimum quantity:
30.0
Product code:
CY14B256KA-SP45XI
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: CY14B256KA-SP45XI
Product downloads
Specification for IC: SRAM memory; 256kbSRAM; 32kx8bit; 45ns; SSOP48; parallel
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.7...3.6V DC |
| Case | SSOP48 |
| Type of integrated circuit | SRAM memory |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Kind of memory | NV SRAM |
| Kind of interface | parallel |
| Access time | 45ns |
| Memory organisation | 32kx8bit |
| Max operating temperature | 85°C |