IC: SRAM memory; 1MbSRAM; 64kx16bit; 10ns; SOJ44; parallel
Multiples:
500.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
CY7C1021D-10VXIT
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: CY7C1021D-10VXIT
Product downloads
Specification for IC: SRAM memory; 1MbSRAM; 64kx16bit; 10ns; SOJ44; parallel
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4.5...5.5V DC |
| Case | SOJ44 |
| Type of integrated circuit | SRAM memory |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Kind of memory | SRAM |
| Kind of interface | parallel |
| Access time | 10ns |
| Memory organisation | 64kx16bit |
| Max operating temperature | 85°C |