IC: SRAM memory; 4MbSRAM; 512kx8bit; 10ns; SOJ36; parallel
Multiples:
570.0
Minimum quantity:
570.0
Product code:
CY7C1049GN-10VXI
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: CY7C1049GN-10VXI
Product downloads
Specification for IC: SRAM memory; 4MbSRAM; 512kx8bit; 10ns; SOJ36; parallel
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4.5...5.5V DC |
| Case | SOJ36 |
| Type of integrated circuit | SRAM memory |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Kind of memory | SRAM |
| Kind of interface | parallel |
| Access time | 10ns |
| Memory organisation | 512kx8bit |
| Max operating temperature | 85°C |