IC: SRAM memory; 16MbSRAM; 512kx32bit; 10ns; PBGA119; parallel
Multiples:
84.0
Minimum quantity:
84.0
Product code:
CY7C1062G30-10BGXI
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: CY7C1062G30-10BGXI
Product downloads
Specification for IC: SRAM memory; 16MbSRAM; 512kx32bit; 10ns; PBGA119; parallel
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.2...3.6V DC |
| Type of integrated circuit | SRAM memory |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | in-tray |
| Kind of memory | SRAM |
| Kind of interface | parallel |
| Access time | 10ns |
| Max operating temperature | 85°C |