PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷5.5V; Uout: 14.25÷15.75V; DIP14
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DCP010515DBP
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: DCP010515DBP
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷5.5V; Uout: 14.25÷15.75V; DIP14
| Output current | 30mA |
| Mounting | THT |
| Case | DIP7 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Quantity in package | 25pcs. |
| Frequency | 800kHz |
| Output voltage | 14.25...15.75V DC |
| Input voltage | 4.5...5.5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |